SZKOLENIE ANTYMOBBINGOWE
Mobbing w miejscu pracy jest problemem wielu firm. Zjawisko to niszczy komfort pracy, obniża wydajności pracownika, dezintegruje zespół, prowadzi do apatii, braku inicjatywy. Mobbing jest powodem występowania przez pracowników z pozwami, co prowadzi do utraty dobrego imienia firmy, a co najważniejsze jest źródłem odpowiedzialności finansowej pracodawców.
Art. 943 Kodeksu Pracy. § 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
§2.Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
§3.Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§4.Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
§5.Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Stawia to pracodawców w zupełnie nowej sytuacji, w której działania szkoleniowe mogą zabezpieczyć firmy przed ponoszeniem odpowiedzialności za konflikty pracownicze, kończące się wysokimi i niepotrzebnymi kosztami.
PLAN SZKOLENIA:
- Definicja i rodzaje mobbingu
- Strony i fazy mobbingu
- Skutki społeczne i ekonomiczne mobbingu
- Polityka antymobbingowa w firmie